Üldised põhimõtted, millele pöörata tähelepanu võlakirjade valikul

  • Tee enda jaoks selgeks võlakirja tingimused ja dokumentatsioon. Pööra tähelepanu kovenantidele.
  • Kas aktsionäridel on piisavalt oma nahka mängus? Kui aktsionäridel on võimalus teenida kõrget tootlust positiivse stsenaariumi korral, kuid negatiivse stsenaariumi korral on kaotus suhteliselt väike, tähendab see sisuliselt, et aktsionäridel on optsioon, kuid tegelikud „aktsionärid“ on ettevõttes hoopiski võlakirjaomanikud. Samas võlakirjaomanikel on piiratud teenimisvõimalus, kuid piiramatu kaotusevõimalus.
  • Tee selgeks, kuidas ettevõte raha teenib ja milline on nende finantsajalugu. Pööra tähelepanu, kuidas on tekkinud omakapital – kas läbi aastate stabiilse kasumlikkusega või läbi mingite ühekordsete tehingute.
  • Kas võlakiri on tagatud või tagamata? Risk ja tootlus peavad olema tasakaalus.
  • Tagatud võlakirja puhul tee selgeks, mis on tagatis ja püüa hinnata, mis on tagatise väärtus ka negatiivse stsenaariumi korral, sest tagatist läheb vaja just siis, kui plaanid ei realiseeru.
  • Tagamata võlakirja puhul oleks mõistlik eeldada mingite finantskovenantide olemasolu, mis kas piiraks emitendi laenukoormust või annaks võlainvestoritele võimaluse nõuda laenu tagasimaksmist enne, kui ettevõtte pankrot on välja kuulutatud.
  • Kõrgem tootlus alati ei kompenseeri kõrgemat riski. Vastupidi, kõrgem laenu hind võib teatud juhtudel vähendada projekti või ettevõtte edukuse tõenäosust.
  • Ära investeeri kunagi ühte võlakirja rohkem kui 5% oma portfellist.
  • Jälgi riskide kontsentratsiooni portfellis. Üks sektor või geograafiline regioon ei tohiks ületada 1/3 portfellist. Näiteks erinevate kinnisvaraarenduste võlakirjad võivad olla avatud sarnastele makromajanduse riskidele ja seega investeerides mitme kinnisvaraettevõtte võlakirja, võib investoril tekkida petlik hajutatuse tunne.

Kui sa ei viitsi võlakirjaprospekti läbi lugeda ja ettevõtte analüüsi teostada, siis tunnista endale, et oled kasiinos ja ei tegele investeerimisega. Kui soovid ikkagi investeerimisega tegeleda, kuid ei ole aega ega kompetentsi analüüsi teha, investeeri parem oma raha Avaroni Võlakirjafondi. Fondis saad ühe ostuga hajutatud portfelli.

Loe ka blogipostitust Võlakirjauputus Balti börsil, kus räägime lähemalt Baltikumi uutest emissioonidest.

Loe lähemalt Avaroni fondide kohta: