Avaron soovitab: Investeeri kõrge tootlusega võlakirjadesse
Kõrge tootlusega võlakirjad (high-yield bonds) teenivad investorile täna 8%+ aastas. Viimati oli võlakirjade tootlus sel tasemel kümme aastat tagasi, kui välja arvata lühiajaliselt 2020. aasta kevadel Covid-19 kriisis. Ettevõtted emiteerivad uusi võlakirju tasemetelt 8-13%, mis annab investorile unikaalse võimaluse kasu lõigata võlakirjainvesteeringutest.
Kõrge tootlusega võlakirjadesse saad investeerida Avaroni kaudu:
- Investeerides Avaroni Privaatportfelli Fondi, mille portfellist 57% on täna investeeritud kõrge tootlusega võlakirjadesse, mille aastatootlus on 9,6%. Ligi kolmandik fondist on investeeritud aktsiatesse ja 3% kulda. Loe lähemalt fondi kohta ja tutvu fondi tingimustega meie kodulehel: https://avaron.ee/meie-fondid/privaatportfell/. Investeeringu fondi saad mugavalt teha läbi LHV ja Swedbanki internetipanga. Juhised leiad meie kodulehelt: https://avaron.ee/investeeri/
- Investeerides Avaroni võlakirjade portfelli portfellihaldusteenuse kaudu – huvi korral saada e-post info@avaron.com või helista Kristelile telefonil 5112242.
Vaata Kristeli ja Raini arutelu võlakirjadesse investeerimisest YouTube’is. Räägime lähemalt kõrge tootlusega võlakirjadesse investeerimise võimalustest, inflatsioonist ja intressitasemetest.
Miks just praegu investeerida kõrge tootlusega võlakirjadesse?
- Praegu on parim hetk üles ehitada kõrge intressitootlusega portfell, sest inflatsioon on tipnenud ja keskpangad intresside tõstmisega lõpusirgel. Seega on oluliselt vähenenud risk, et tõusvate intresside tõttu võlakirjade hinnad langevad.
- Keskpankade intresside langetamise otsused võimaldavad investoril teenida lisatootlust. Eeldades, et võlakirjade riskitase ja investorite turunägemus jäävad samaks, siis langevas intressikeskkonnas võlakirjade hinnad tõusevad. Eelmises tsüklis saavutasid euroala baasintressid oma tipu 2008. aasta augustis. Investeerides toona Euroopa kõrge tootlusega ettevõtete võlakirjadesse, teenisid investorid järgneva 4 aasta jooksul kumulatiivselt 47%. See on 10,2% aasta baasil tootlus, kuhu on juba sisse arvestatud, et kriisi ajal osa ettevõtteid ei suutnud oma laene teenindada. Kuna sinna perioodi jäi sisse 2009. aasta finantskriis, siis aktsiate tootluseks kujunes samal perioodil 0%. Sellest veel varasemas tsüklis tipnesid Euroopa baasintressid 2000. aasta oktoobris ning siis pakkusid Euroopa kõrge tootlusega ettevõtete võlakirjad järgneva 4 aasta jooksul kumulatiivselt 35% tootlust ehk 7,8% aasta baasil. Ka sinna perioodi jääb sisse suur kriis, nimelt dot.com mulli lõhkemine. Aktsiate tootlus samal 4-aastasel perioodil oli -28% (-8% aasta baasil).
- Praegu on võlakirjad huvitavam investeering kui pangadeposiit või korteri ost. Pangad pakuvad 4-5%-list deposiidi intressitootlust ja korteri ostul on võimalik teenida 4-5% renditootlust. Arvestades Eesti kõrget inflatsioonitaset (Eesti Panga prognoos 9% 2023, 3% 2024), raha ikkagi neis põleb ja ostujõudu lähiaastail ei kasvata. Võlakirjadesse investeerimine on küll pangadeposiidist kõrgema riskiga, aga aitab raha väärtust täna säilitada ja kasvatada. Intressitasemete languse korral saab võlakirjainvestor veel lisavõidu, mida deposiiti raha paigutamisel ei saa. Kinnisvara aga on uuesti huvitav hetkest, kui hinnad teevad läbi languse või renditase tõusu.
- Võlakirjaturud on juba oluliselt kukkunud, intressitase võlakirjadel väga atraktiivne. Euroala kõrge tootlusega ettevõtete võlakirjade indeks on oma 1,5-aasta tagusest tipust kukkunud 15% ja on nüüd juba tõusmas, kuna kõrged intressimaksed lisavad tootlust. Ekstreemsem näide on USA pikaajaliste valitsuse võlakirjade indeksfond TLT, mis on langenud 48% tipust. Samal ajal on nii Euroopa kui USA aktsiaturud kaubelnud rekordtasemete lähedal. Üheks põhjuseks, miks Euroopas võlakirjaturud on kukkunud, on olnud Euroopa Keskpanga intresside tõus -0,5% pealt 4% peale. Kõrgemad intressid tingivad võlakirjade hindade languse. Nii kõrgeid intresse kui täna pole me Euroopas viimase 20 aasta jooksul näinud – võlakirjainvestorid pole pikka aega olnud nii kõrgelt tasustatud kui täna.
- Võlakirjade kõrge intressitase (kupongimakse) kaitseb investorit turu langusel. Kui majanduslanguse korral peaksid turud kukkuma, pehmendab kõrge intressimakse, mis võlakirjadel täna on, investori portfelli tootlust. Ajalooliselt on võlakirjaturud võrreldes aktsiaturgudega ka allamüükidest kiiremini taastunud.
Meie soovitus on investeerida osa oma portfellist kõrge tootlusega võlakirjadesse, sest täna on investori jaoks ajastus väga hea – tootlus on kõrge, inflatsioon ja intressitase on tipnenud.