Avaroni Võlakirjafond vs LHV Euro Võlakirjade Fond
Paljud investorid on minult küsinud, mille poolest erinevad Avaroni Võlakirjafond ja LHV Euro Võlakirjade Fond. Kuigi mõlemad fondid on küll võlakirjafondid, on need oma tootlusootuselt ja riskitasemelt täiesti erinevad, sest investeerivad erinevatesse segmentidesse võlakirjaturul – Avaron kõrge tootlusega võlakirjadesse ja LHV investeerimisjärgu võlakirjadesse.
Fondidesse investeerimine: riskitase ja tootlusootus
Investori jaoks on fondi investeerides vast kõige olulisem aru saada, mis on tootlusootus ja riskitase. Avaroni Võlakirjafond, mida juhib AS Avaron Asset Management, investeerib kõrge tootlusega võlakirjadesse, LHV Euro Võlakirjade Fond aga valdavalt investeerimisjärgu võlakirjadesse. Kui LHV fondi portfellis on pigem madalama riskiga suurte ja stabiilsete ettevõtete võlakirjad ja valitsuste võlakirjad, siis Avaron jätab madala tootluse tõttu enamasti sellised emitendid kõrvale ning keskendub kõrgema riskiga ettevõtetele, mille võlakirjadest on võimalik teenida kõrgemat tootlust. Uusi investeeringuid tehes Avaroni Võlakirjafond üldjuhul alla 6% aastatootlusega võlakirju ei vaata. Viimasel kuuel kuul on fondi uute investeeringute keskmine tootlus ostuhinnalt olnud ligikaudu 8%. Seega fondid erinevad omavahel just eelkõige riskitaseme ja tootlusootuse osas – Avaroni Võlakirjafondi risk ja tootlusootus on oluliselt kõrgemad võrreldes LHV fondiga.
Riski ja tootlusootust peegeldab ka väga hästi altoodud graafik, kus on välja toodud viimase 20 aasta Euroopa investeerimisjärgu (LHV fondi segment), Euroopa kõrge tootlusega võlakirjade (Avaroni fondi segment) ja Euroopa aktsiate tootlused. Nagu graafikult on näha, võivad kõrge tootlusega võlakirjade hinnad korralikult kõikuda aktsiaturgude tuules. Viimase 20 aastaga on Euroopa investeerimisjärgu võlakirjad teeninud 72% (2,7% aasta baasil), Euroopa kõrge tootlusega võlakirjad 247% (6,4% aasta baasil) ja Euroopa aktsiad 214% (5,9%) aasta baasil.
Allikas: LSEG
Miks on oluline vaadata võlakirjaportfelli tootlust tähtajani?
Pea kõik võlakirjafondid avaldavad võlakirjaportfelli kohta detailset infot, mille leiad fondi faktilehest. Sealt leiad olulised näitajad, nagu fondi võlakirjaportfelli tootlus tähtajani (yield to maturity), tootlus ebasoodsaima lunastushetkeni (yield to worst) või jooksev tootlus (current yield). Võlakirja tootlus tähtajani ja tootlus ebasoodsaima lunastushetkeni näitavad võlakirja keskmist tootlust, mida investor teenib, kui ta hoiab võlakirja kas kuni lunastustähtajani ning kõik intressimaksed laekuvad plaanipäraselt või kuni võlakirjade varasema lunastamiseni. Seega võlakirjaportfelli tootlus tähtajani ja varasema lunastamiseni annavad investorile hea ettekujutuse sellest, kui palju võiks fond tervikuna teenida, kui selle portfellis olevad võlakirjad hoitakse lõpuni või varasema lunastamiseni, intressid makstakse välja, ettevõtetel ei teki majandusraskusi ja intressitasemed ei muutu oluliselt.
Avaroni Võlakirjafondi võlakirjaportfelli tootlus tähtajani oli märtsi lõpu seisuga 7,9%, LHV Euro Võlakirjade Fondil faktilehe kohaselt 3,7%. Tootlus tähtajani peegeldab alati riski. Seega, Avaroni fondil on kõrgem tootlusootus, aga ka kõrgem riskitase võrreldes LHV fondiga.
Fondi tegevus ja mahud
Avaroni Võlakirjafond alustas tegevust 2023. aasta oktoobris ning fondi portfell on 100% investeeritud. LHV fond alustas tegevust 2024. aasta detsembris, on täna veel alla 70% investeeritud ning alles ehitab oma portfelli üles. Avaroni fondi maht on üle 25 miljoni euro, LHV fondil umbes 10 miljonit eurot. Mõlemad fondid on registreeritud eurofondina Finantsinspektsioonis. Avaroni Võlakirjafondi tootlus 2024. aastal oli 11,5%, mida toetas tugevalt intresside langetamise taganttuul. Käesoleva aasta algusest on Avaroni fond teeninud investoritele 2,5%. LHV fondi tootlust on paslik analüüsida paari kuu pärast, kui fond on täielikult investeeritud.
Kellele sobib Avaroni Võlakirjafond, kellele LHV Euro Võlakirjade Fond?
Investor, kes on väga riskikartlik või tema investeerimishorisont on alla 12 kuu, ei tohiks kummassegi fondi investeerida ja peaks paigutama oma raha kodupanga pangahoiusele. Investor, kes on riskikartlik, kuid tema investeerimishorisont on pikem kui 12 kuud, peaks nende kahe fondi vahel valima LHV fondi. Investor, kelle tootlusootus on kõrgem kui pangahoiuse tootlus ning kes on valmis võtma kõrgemat riski, et ka teenida rohkem, võiks investeerida Avaroni Võlakirjafondi. Avaroni Võlakirjafondi riskitase on selgelt kõrgem, mistõttu ka osaku hind võib oluliselt kõikuda turgude volatiilsuse korral – seega meie fond ei sobi riskikartlikule investorile. Avaroni Võlakirjafondi investeerides peaks investoril olema vähemalt 2-aastane investeerimishorisont.
Täna on võlakirjaturgudel intressitase ajaloolises mõttes endiselt kõrge. Võlakirjadesse investeerimisel on täna võimalik teenida aktsiaturgude-laadset tootlust, võttes oluliselt madalamat riski kui aktsiaturgudel. Seega, Avaroni Võlakirjafond sobib just sellisele investorile, kelle eesmärk on kõrgem tootlus, kuid kes tänasel turul ei soovi võtta aktsiaturgude riski.
Fondi sisenemine ja fondi tasud
Mõlemasse fondi on võimalik siseneda ja väljuda igapäevaselt. Avaroni fondi puhul on igapäevane väljumine piiratud 50 000 euroga päevas, suurematele summadele kehtivad pikemad väljumistähtajad. Avaroni fondi juhtimistasu on 0,55% kuni 0,9% aastas, sõltuvalt esialgsest investeeritavast summast. Investoril on võimalik valida ka osak, kus aastane juhtimistasu on 0,3%, kuid millele lisandub edukustasu tootluselt. LHV fondil on fikseeritud juhtimistasu 0,49%. Lisaks on Avaroni fondi tegevuskulud (peamiselt pangale makstavad väärtpaberite hoidmise tasud ehk depootasud) kõrgemad võrreldes LHV fondiga, sest Avaron investeerib oluliselt laiemalt võlakirjadesse turgudel, kus võlakirjade kontol hoidmise kulud on kõrgemad. Avaroni fondi sisenemisel on ka 1% märkimistasu, mis laekub fondi (investoritele), mitte Avaronile kui fondivalitsejale. Märkimistasu rakendame seetõttu, et peale võlakirja ostu fondi portfelli hinnatakse võlakiri fondis keskmisele hinnale (mid price), mistõttu saavad uued investorid võrreldes olemasolevatega fondi sisenemisel eelise. Iseseisvalt turult samu võlakirju ostes peaks neid omandama kõrgemalt ostuhinnalt (ask price).
Tänane investeerimisportfell
Avaroni fond keskendub kõrge tootlusega võlakirjadele (kõrgema riskiga ettevõtted), LHV fond investeerimisjärgu võlakirjadele (suured ja stabiilsed ettevõtted). LHV portfellist moodustavad täna 35% pangad, ligi 4% valitsuste võlakirjad ning 9% ettevõtete võlakirjad (portfell täielikult veel koostamisel). Avaroni fondis on valdavalt ettevõtete võlakirjad, millest pangad moodustavad 28%. Täna on Avaroni Võlakirjafondi portfellis 84 võlakirja 70 erinevalt ettevõttelt.
Avaroni Võlakirjafond vs LHV Euro Võlakirjade Fond, kokkuvõte
LHV Euro Võlakirjade Fond sobib pigem riskikartlikule investorile või investorile, kelle investeerimishorisont on üle 12 kuu. Avaroni Võlakirjafond sobib investorile, kelle tootlusootus on pangahoiuse intressist kõrgem, kes on kõrgema tootluse saavutamiseks valmis võtma ka kõrgemat riski, kuid samas ei soovi võtta aktsiaturgude riski. Avaroni Võlakirjafondi investeerides peaks investor valmis olema ka võlakirjade hindade kõikumiseks, mistõttu peaks investeerimishorisont olema vähemalt kaks aastat.
Vaata lähemalt Avaroni Võlakirjafondi kohta fondi lehelt. Enne investeerimisotsuse tegemist tutvu fondi tingimuste ja prospektiga ning pea nõu asjatundjaga. Fondi eelmise perioodi tulemus ei ole garantiiks järgmiste perioodide tootluse kohta.
Head investeerimist,
Kristel Kivinurm-Priisalm
Avaroni juhtivpartner
Avaldatud 08.04.2025