Eesti riik toob turule võlakirjad

Eesti riik pakub esmakordselt jaeinvestoritele kaheaastaseid võlakirju intressiga 3,3%. Võlakirjadega saab hiljem kaubelda Nasdaq Tallinna börsil. Raha suunatakse riigieelarvesse, et katta riigikaitse ja muid kasvanud investeeringuid. Emissiooni märkimisperiood on 28.08.-09.09. ja kogumaht on 200 miljonit eurot.

Riigivõlakiri sobib kaheaastaseks raha paigutamiseks

Kui Sinu investeerimishorisont on vaid üks aasta ja raha on aasta pärast vaja, on täna mõistlik see hoiustada pangas, sest pangad pakuvad kõrgemat tähtajalise hoiuse intressi kui on riigivõlakirjal. Kui investeerimishorisont on kaks aastat, on riiklik võlakiri panga tähtajalisest hoiusest kasumlikum.

Riigivõlakiri on madala riskivalmidusega suurinvestori instrument

Riigivõlakirja riskitase on madal ja ka 3,3% tootlus on madal, mistõttu investor peaks seda vaatama eelkõige tähtajalise hoiuse alternatiivina. Rahandusministeerium prognoosib järgmiseks aastaks 5% inflatsiooni, mistõttu on kõige kahjulikum hoida raha lihtsalt arvelduskontol, kus raha ostuvõime väheneb. Riigivõlakiri on võrreldes tähtajalise hoiusega eelkõige sobiv rahakatele ettevõtetele ja eraisikutele kaitsmaks neid pankade raskustesse sattumise riski eest. Nimelt Eesti pankades garanteerib Tagatisfond vaid 100 000 eurot ühe isiku kohta ühes pangas raha ja tähtajalisi hoiuseid.

Võrreldes tähtajalise hoiusega, on riigivõlakirjadel üks suur pluss. Kui tähtajalise hoiuse katkestamisel kaotab investor intressitulu, siis riigivõlakirju on võimalik järelturul müüa ja saada nii müügihetkeks kogunenud intress kätte. Infoks lisan, et Eesti riigi võlakirja tootlus on kõrgem kui Saksamaa või Prantsusmaa kaheaastastel võlakirjadel, mis toodavad vastavalt 2,4% ja 2,6% aastas.

Kõrgem tootlus endiselt kõrge tootlusega võlakirjadel

Riigivõlakiri oma 3,3% aastatootlusega on sobiv instrument madala tuluootuse ja riskitasemega investorile. Investoreil, kel on huvi kõrgema tootlusega investeerida ja kes on valmis võtma mõõdukat riski, kuid ei soovi võtta aktsiaturgude riski, oleks täna kõige mõistlikum investeerida kõrge tootlusega võlakirjadesse, mis pakuvad tänasel turul 6-10% aastatootlust. Kõrge tootlusega võlakirju leiad Baltikumi börsilt, indeksfondidest ja ka Avaroni fondidest.

Avaroni kaudu saad investeerida kõrge tootlusega võlakirjadesse

Avaroni kaudu on võimalik investeerida kõrge tootlusega võlakirjadesse läbi Avaroni Privaatportfelli Fondi, mille portfellist 66% on kõrge tootlusega võlakirjad keskmise aastatootlusega 8,5%. Fondis on samuti kasvuaktsiaid ja kulda. Fond on aasta algusest 7,2% plussis ja viimase 12 kuuga tõusnud 12,4%. Fondi saad mugavalt investeerida läbi Swedbanki ja LHV internetipanga, siit leiad ostuõpetuse: avaron.ee/investeeri/. Avaron ja Avaroni fondijuhid on 2,9 miljoni eurose investeeringuga fondi suurimad investorid, olles kõigi investoritega ühes paadis. Kui soovid eraldiseisvasse võlakirjaportfelli investeerida, võta minuga ühendust.

Mineviku tootlus ei ole garantiiks ega viita tootlusele järgnevatel perioodidel.

Kõrget riski otsiv investor võiks aktsiate ostuga oodata

Väga kõrge riskitaseme ja tootlusootusega investorid peaksid võlakirjadele eelistama aktsiaid ja aktsiafonde, kuid samas aktsiaturgudele vaba rahaga sisenemisega ma veel ootaks. Erinevalt võlakirjaturgudest, kus täna on meie hinnangul endiselt tugev ostusoovitus, tuleb aktsiaturgudel tõenäoliselt aasta jooksul paremaid hetki sisenemiseks.

Miks on täna kõrge tootlusega võlakirjad kõige mõistlikum investeerimisalternatiiv?

Inflatsioon on tipnenud ja keskpangad valmistuvad intresside alandamiseks, mistõttu on keskkond soodne võlakirjainvestorile. Samas ettevõtted endiselt kaasavad uut võlakapitali tasemelt 6-10% aastas, võimaldades investoritel teenida kõrget, aktsiaturgudega sarnast tootlust. Arvame, et see aken ei ole pikalt enam lahti, aga kuniks see on, saavad investorid sellest kasu lõigata.

Loe kõrge tootlusega võlakirjadest lähemalt Liitu Avaroni uudiskirjaga